Kontakt
jks@mm.dk
20700351

Jakob Kaastrup Sørensen
Projektchef

Jakob er projektchef i Tænketanken Mandag Morgen med flere års erfaring fra civilsamfunds- og folkeoplysningsområdet, hvor han bl.a. har arbejdet med demokrati, unge og rammevilkår for civilsamfundet. Han har som både medarbejder og leder stået i spidsen for flere større analyse -og politikudviklingsprojekter, med mange forskelligartede aktører.

Jakob er Tænketanken Mandag Morgens ansvarlige projektleder for oplysningsdelen af Villum Fondens og Velux Fondens store jubilæumsprojekt: ’Algoritmer, Data og Demokrati’, som skal afdække, hvordan vi som samfund og mennesker lærer at leve med algoritmer og kunstig intelligens på den gode måde.

Jakob har været medarbejder og leder i en række civilsamfundsorganisationer forud for sin ansættelse som seniorrådgiver i Tænketanken Mandag Morgen i januar 2021.

Ledelsen i Tænketanken Mandag Morgen

Lisbeth Knudsen
Strategidirektør

lk@mm.dk

Christian Ingemann
Udviklingschef og souschef

cin@mm.dk

Mia Geiken
Chef for indhold og talenter

geiken@altinget.dk

Medarbejdere i Tænketanken Mandag Morgen

Amanda Luna Holm
Projektkoordinator

holm@mm.dk

Cecilie Marie Navndrup Rise
Indholdsleder

rise@altinget.dk

Daniel Honoré Jensen
Senioranalytiker

dhj@mm.dk

Erik Tougaard Møller
Projektkoordinator

etm@mm.dk

Gertrud Blinkenberg
Indholdskoordinator

gb@altinget.dk

Inge Rasmussen
Administrationsansvarlig

inge@altinget.dk

Jakob Laustrup Kryger
Videoproducer

kryger@altinget.dk

Jakob Beck Jensen
Projektkoordinator

beck@altinget.dk

Jens Christian Rørmann Olsen
Projektmedarbejder

jc@altinget.dk

Kristian Tolbøll
Indholdsleder

kt@altinget.dk

Marie Langmach
Senioranalytiker

ml@mm.dk

Mari-Louise Pedersen
Indholdsleder

mlp@altinget.dk

Nana Holstein
Senioranalytiker

naho@mm.dk

Sofie Marie Fuglsang Burkal
Projektkoordinator

sobu@mm.dk

Zenia Søjberg
Projektkoordinator

zs@mm.dk