Mathilde Oda Meyer Jørgensen

Kontakt
mathildeoda@mm.dk
93874126

Mathilde Oda Meyer Jørgensen
Digital Projektleder

Mathilde er Tænketankens digitale projektleder og kreative schweizerkniv, som er inde over mange forskellige projekter. Hun løser en bred pallette af opgaver, som spænder fra projektledelse, oprettelse og udvikling af hjemmesider, grafisk opsætning, datavisualisering, videoproduktion til kommunikation.

Uddannelses- og erfaringsmæssigt kommer hun med baggrund i både videoproduktion og digitalt design. Hun har en bachelor i TV- og medietilrettelæggelse, og har blandt andet arbejdet med video hos både Berlingske og SOS Børnebyerne. Forståelse for digital design har hun især opnået gennem sin kandidat i Digital Design og Interaktive Teknologier på IT-Universitetet, hvor hun tog en specialisering i UX-design.

Mathilde har en stor interesse for teknologi, design og digitalisering. I Tænketanken er hun også en del af teamet, som arbejder med outreachdelen i projektet Algoritmer, Data og Demokrati.

Ledelsen i Tænketanken Mandag Morgen

Lisbeth Knudsen
Strategidirektør

lk@mm.dk

Christian Ingemann
Udviklingschef og souschef

cin@mm.dk

Mia Geiken
Chef for indhold og talenter

geiken@altinget.dk

Medarbejdere i Tænketanken Mandag Morgen

Amanda Luna Holm
Projektkoordinator

holm@mm.dk

Cecilie Marie Navndrup Rise
Indholdsleder

rise@altinget.dk

Daniel Honoré Jensen
Senioranalytiker

dhj@mm.dk

Erik Tougaard Møller
Projektkoordinator

etm@mm.dk

Gertrud Blinkenberg
Indholdskoordinator

gb@altinget.dk

Inge Rasmussen
Administrationsansvarlig

inge@altinget.dk

Jakob Laustrup Kryger
Videoproducer

kryger@altinget.dk

Jakob Beck Jensen
Projektkoordinator

beck@altinget.dk

Jens Christian Rørmann Olsen
Projektmedarbejder

jc@altinget.dk

Kristian Tolbøll
Indholdsleder

kt@altinget.dk

Marie Langmach
Senioranalytiker

ml@mm.dk

Mari-Louise Pedersen
Indholdsleder

mlp@altinget.dk

Nana Holstein
Senioranalytiker

naho@mm.dk

Sofie Marie Fuglsang Burkal
Projektkoordinator

sobu@mm.dk

Zenia Søjberg
Projektkoordinator

zs@mm.dk